اتصالات, شیرآلات صنعتی

🎖️لیست قیمت و خرید شیر یک طرفه یا چک ولو

خرید شیر یک طرفه

شیر یک طرفه یا چک ولو چیست؟

جهت خرید شیر یک طرفه باید بدانید که شیر یک طرفه یا چک ولو از مهمترین قطعات لوله کشی و از اتصالات اصلي لوله کشی پمپ ها بوده که به آن شیر خودکار یا شیر غیر برگشتی نیز گفته می شود. شیرهای خودکار یا یک طرفه از جمله قطعات مورد نیاز برای نصب انواع پمپ‌ها بوده که از اهمیت بالایی برخوردارند و همان‌طور که از اسم آن پیداست سیال فقط از یک طرف آن می‌تواند وارد شود و جریان سیال از طرف مخالف آن غیرممکن است به همین دلیل اگر می‌خواهید جریان را در مسیر مخالف عادی خود عبور دهید باید شیر را برعکس نموده یا این که داخل آن را آوریم. در این صورت حالت شیر یک طرفه از دست خواهد رفت.

انواع شیرهای یک طرفه

شیرهای یک طرفه از لحاظ عملکردی در چهار نوع کلی شیر یک طرفه لولایی (دریچه ای)، شیر یک طرفه فشاری (سوپاپی)، شیر یک طرفه پیستونی و شیر یک طرفه کره ای ساخته می‌شوند که دارای دو دهانه یا درگاه بوده که یک دهانه آن ورودی و دهانه دیگر آن خروجی می باشد.

1. شیر یک طرفه لولایی:

این شیر که مصرف بیش‌تری دارد دارای بدنه و درپوش می‌باشد که درون آن دیسکی که ممکن است یکی یا دوتایی باشد به وسیله پین مخصوصی به بدنه لولا شده و آویزان می‌باشد. البته در نوع دوتایی آن این پین بین دو دیسک قرار دارد. جریان سیال در موقع ورود دیسک را به طرف مسیر خود بلند کرده و از اطراف آن عبور می‌کند. در موقع قطع جریان دیسک به نشیمن‌گاه چسبیده و اجازه برگشت به سیال را نمی‌دهد.

2. شیر یک طرفه فشاری:

در این نوع شیر یک طرفه جریان سیال باعث باز شدن شیر شده و برگشت جریان باعث بسته شدن شیر می‌گردد. از انواع شیرهای یک طرفه فشاری می‌توان شیر یک طرفه پیستونی وشیر یک طرفه کروی را نام برد.

3. شیر یک طرفه پیستونی:

شیر یک طرفه پیستونی از نظر شکل داخلی شبیه شیرفلکه‌ای می‌باشد که جریان باعث فشار پیستون به طرف بالا و انتقال جریان شده که جهت عکس آن پیستون به طرف پائین آمده و مانع از برگشت سیال به طرف ورودی می‌شود. این نوع شیر به همراه شیر ساچمه‌ای و زاویه‌دار جهت جلوگیری از پدیده لرزش در اثر فشار در مسیر خطوط لوله به کار برده می‌شود.

4. شیر یک طرفه کره‌ای:

این نوع شیر یک طرفه در دو نوع کره‌ای افقی و عمودی وجود دارد. در نوع عمودی مسیر جریان مستقیم است و این شیر بیشتر در جاهایی که قطع جریان به صورت فوری لازم باشد بکار می‌رود. نحوه کار این نوع شیر بدین صورت است که مسیر سیال ورودی یک کره را در داخل سیال معلق نگه داشته و سیال از اطراف آن به طرف دیگر می‌رود و وقتی که جریان سیال برعکس شود کره مورد نظر در نشیمن‌گاه خود نشسته که مانع از عبور سیال به طرف ورودی می‌شود. یکی از مزایای این نوع شیر یک طرفه، استفاده از آن‌ها در سیالاتی که ویسکوزیته آن‌ها بسیار زیاد است می‌باشد.

مدل های شیرهای یک طرفه

شیرهای یک طرفه با متریال هایی متنوعی از جمله فولاد، برنج، آلومینیوم، چدن، استیل، برنز، نیکل ساخته شده و در مدل های زیر به بازار عرضه می گردند:

شیر یکطرفه پمپ آب
شیر یکطرفه سوپاپی
شیر یکطرفه پلیمری
شیر یکطرفه پلاستیکی
شیر یکطرفه دوتایی
شیر یکطرفه پلی اتیلن
شیر یکطرفه هوا
شیر یکطرفه آب
شیر یکطرفه پمپ باد
شیر یکطرفه تسلا
شیر یکطرفه پنوماتیک
شیر یکطرفه برنجی

 شیر یک طرفه

 

کاربردهای شیرهای یکطرفه

قبل از خرید شیر یک طرفه باید محل کاربرد آن را برمبنای نوع آن مشخص نمایید. بیشترین محل استفاده شیرهای یک طرفه عبارتند از:

شیر یکطرفه در منازل:

بر روی ورودی آب ساختمان قرار می دهند که در صورت قطع آب مقدار آب باقیم مانده داخل لوله های منزل به لوله اصلی باز نگردد.

شیر یکطرفه ورودی آب گرمکن ها:

شیر یک طرفه مانع خالی شدن آب ذخیره شده در مخزن آب گرمکن بر اثر قطع آب و یا شکستن لوله میگردد. درغیر اینصورت کوره به کار خود ادامه داده و باعث سوختن آب گرمکن میشود.

شیر یکطرفه در پالایشگاه ها:

شیر یکطرفه در پالایشگاه ها روی لوله خروجی تلمبه قرار میگیرد تا پس از انتقال مواد نفتی و بستن تلمبه مواد ارسال شده نتواند برگردد.

لیست قیمت و خرید شیرهای یکطرفه

شیرهای یکطرفه فیدار پترولیوم خاورمیانه از جنس برنج بوده و دارای نشان استاندارد با قابلیت تحمل فشار ده بار را داراست. برای سفارش و خرید انواع شیر یکطرفه میتوانید با ورود به قسمت فروشگاه سایت اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *