لوله های فولادی, مقاله

انواع لوله های پرکاربرد در صنایع

لوله های پرکاربرد

انواع لوله های پرکاربرد در صنعت پتروشیمی

 

لوله های پرکاربرد که در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز، پتروشیمی و آب و فاضلاب محل استفاده بوده و نیازهای صنایع را به بهترین شکل برطرف میکنند عبارتند از:

لوله های پرکاربرد در صنایع:

 

1. لوله های درز مخفی یا درزدار جوش مستقیم (ERW):

لوله های ERW یا درز مخفی از لوله های پرکاربرد در صنایع هستند که با کمک کویل ها تولید می شوند. در این نوع، کویل ها را باز و صاف کرده و بعد با برش آنرا به شکل لوله در می آورند و لبه آنرا با جوش الکتریکی به هم متصل می کنند. لوله های ERW ، از سایز 2/1 تا 20 اینچ بوده و از استاندارد های این مدل لوله میتوان به استنلس استیل A312 و لوله کربن استیل ASME A53 نام برد.

2. لوله بدون درز (لوله مانیسمان):

این لوله جزو لوله های پرکاربرد در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز بوده و همان طور که از اسمش پیداست هیچ گونه درزی در بدنه آن نیست. برای ساخت لوله های مانیسمان، اول شمش های فلزی را برش داده و بعد در کوره ذوب میشوند. بعد با دستگاه النگاتور، شمش هایی که برش خورده بودند را گرد کرده و بعد یک سنبه را درون آن وارد کرده و در نهایت تاب آن را می گیرند. لوله های بدون درز مانیسمان در سایزهای 8/1 تا 24 اینچ بوده و در طول های 6 و 12 متری برش داده می شوند. از آلیاژ های مورد استفاده در تولید لوله های مانیسمان که در صنایع مختلف از جمله صنعت پتروشیمی کاربرد دارند عبارتند از:

لوله مانیسمان کربن استیل

– لوله مانیسمان استنلس استیل

– لوله مانیسمان نیکل

– لوله مانیسمان فولاد آلیاژ کروم

 

خرید لوله مانیسمان

 

3. لوله های درز ماهیچه ای جوش مستقیم (LSAW):

با برش دادن، خم کردن و جوش دادن ورق های فولادی به یکدیگر لوله های درز ماهیچه ای جوش مستقیم ساخته می شوند. تفاوت بین لوله های ERW با LSAW در این است که در لوله های درزدار جوش مستقیم از کویل های فولادی و لوله های درزدار جوش مستقیم از ورقه های فولادی تولید می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *