اخبار

عوامل موثر بر قیمت آهن در سال ۱۴۰۱

قیمت آهن در سال ۱۴۰۱

انواع آهن آلات و مقاطع فولادی به بسیاری از صنایع و زندگی روزمره ما، وارد شده‌اند. به طوری که در حال حاضر فولاد به خاطر خواص بی‌نظیر خود، جزء جدا نشدنی زندگی ماست. همین‌طور که به پایان سال ۱۴۰۰ نزدیک می‌شویم، مصرف‌کنندگان مقاطع فولادی، بیشتر در پی پیش بینی قیمت آهن آلات در ۱۴۰۱ هستند. علت این امر، تغییرات بسیار زیادی است که در یک سال گذشته گریبا‌ن‌گیر بازار فولاد شده‌است.

پیش بینی قیمت میلگرد ۱۴۰۱، تاثیر مهمی در ساختمان سازی دارد. از طرفی، قیمت انواع ورق فولادی، در بسیاری صنایع به ویژه صنعت خودروسازی و قیمت خودرو در سال ۱۴۰۱ موثر خواهد بود. در این مقاله، به بررسی قیمت انواع مقاطع فولادی در سال آینده خواهیم پرداخت.

قیمت جهانی سنگ آهن و مواد اولیه

سنگ آهن، ماده اولیه تولید مقاطع فولادی است. در نتیحه، از جمله مهم‌ترین عوامل در نوسانات بازار، قیمت سنگ آهن جهانی است. قیمت جهانی سنگ آهن، قیمت نفت و قیمت ارز، هر یک با تاثیر بر یکدیگر، قیمت‌ها در بازار مقاطع فولادی را تغییر می‌دهد. فراموش نکنید که مواد اولیه پرکاربردی چون کک، نیکل، کروم و قراضه آهن نیز اثر خود را بر قیمت فولاد در بازار خواهند گذاشت. پیش بینی قیمت سنگ آهن، به پیش بینی قیمت آهن آلات کمک می‌کند.

عرضه و تقاضا، بازار جهانی و بازار داخلی

عرضه و تقاضا یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت است که در هر بازاری، نه تنها بازار فولاد، اثر می‌گذارد. به طور کلی و در بازار خرید و فروش کالای فولادی، با افزایش تقاضا بدون بالا بردن عرضه و کمبود مقاطع فولادی، قیمت‌ها رشد صعودی خواهند داشت. علل مختلفی در بازار منجر به نوسان تقاضا و عرضه می‌شوند.
به عنوان مثال، در روزهای گرم سال که بارندگی کمتر است، در برخی نقاط کشور تقاضا برای خرید میلگرد بالاتر است و از این رو، با کمبود عرضه، قیمت میلگرد آجدار نیز افزایش می‌یابد.

علت این افزایش تقاضا، بالا رفتن ساخت و ساز است. چرا که در فصول سرد سال کار کردن برای کارگران مشکل است و در نتیجه، ساخت خانه و قیمت میلگرد کاهش می‌یابد. البته، به منطقه زندگی نیز وابسته است. چرا که در فصل پاییز آب و هوای شهرهای جنوبی مناسب ساخت و ساز است در حالی که برخی شهرها با بارش‌های شدید همراهند.

اثر نرخ ارز بر پیش بینی قیمت آهن

قیمت ارز، با اثرگذاری مستقیم و غیرمستقیم، بازار فولاد را دچار نوسان می‌کند. با بالا رفتن نرخ دلار در بازار کشور، مستقیما قیمت تیرآهن افزایش خواهد داشت. از طرفی، قیمت دلار بر نرخ مواد اولیه و شمش فولادی اثر می‌گذارد. واضح است که تولیدکننده قیمت بالایی برای خرید ماده اولیه می‌دهد و در نتیجه قیمت کالا را نیز افزایش می‌دهد. از اثرات روانی قیمت دلار نیز نباید غافل بود. با نوسان دلار، مردم واکنش‌های نوسانی نشان می‌دهند و خرید و فروش در بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

برند تولیدکننده

برندهای تولیدکننده در سراسر کشور، هر یک با استفاده از تجهیزات مختلف اقدام به عرضه مقاطع فولادی می‌کنند. با در نظر گرفتن استانداردها و تجهیزات تولید، هر یک از آن‌ها ممکن است کیفیتی متفاوت با دیگری داشته باشند. بنابراین نمی‌توان اثر کیفیت و دقت ساخت را بر قیمت نادیده گرفت. این کیفیت، با نام برند تولیدکننده مشخص می‌شود. کیفیت، مهم‌ترین عامل رقابتی در بازار مقاطع فولادی است که خریداران همواره در پی آن هستند.

هزینه باربری و حمل و نقل

هزینه‌های باربری از محل بارگیری تا تخلیه، خود یکی از عوامل موثر در انتخاب برند است. چرا که بر قیمت نهایی سفارش اثر می‌گذارد. از طرفی، قیمت سوخت (نفت و انرژی) اگر تحت شرایط داخلی و خارجی تغییر کند، قیمت‌ها را دستخوش تغییر می‌نماید. بنابراین در صورت افزایش قیمت سوخت باید منتظر افزایش قیمت آهن در سال ۱۴۰۱ نیز باشیم.

اوضاع اقتصادی – سیاسی خارجی و داخلی

سیاست‌ها و شرایط اقتصادی کشورهایی که تولید بخش اعظمی از بازارهای جهانی بر عهده آن‌هاست، بازار فولاد را دچار نوسان می‌کند. به طوری که تورم در این کشورها، قیمت آهن آلات را افزیش می‌دهد. اثرگذاری این کشورها بر ارزشمندی پول ملی نیز خود از سوی دیگر باعث گرانی در داخل می‌شود.
بودجه داخلی کشور برای صنایع فولاد به عنوان یک صنعت مهم، اهمیت بالایی دارد. در صورتی که این بودجه افزایش یابد، تولید نیز افزایش یافته و عرضه کالا با مشکل روبرو نمی‌شود. بر اساس این عوامل پیش بینی قیمت آهن قابل انجام است.

قیمت مقاطع فولادی در سال ۱۴۰۱

در سال جاری، دلار نوسانات بسیاری را تجربه کرد به طوری که به بیش از ۳۱ هزار تومان رسید و مجددا کاهش یافت. با تغییرات دلار، قیمت مقاطع فولادی نیز افزایش یا کاهش خواهد داشت. به طور کلی، احتمال می‌رود با تورم ۱۰ درصدی و با افزایش قیمت دلار تا حداکثر ۳۵ هزارتومان تا پایان سال، قیمت‌ها دستخوش تغییر شوند اما این قیمت‌ها هیجانی بوده و مجدد شاهد کاهش قیمت باشیم.

در مجموع، نوسان قیمت‌ها و تغییرات قیمت مقاطع فولادی در سال ۱۴۰۱ را تحت تاثیر چندین عامل می‌دانیم. قیمت سنگ آهن جهانی ۱۴۰۱ و نرخ شمش در حوزه cis از جمله این عوامل است. از طرفی، قیمت دلار نیمایی و اثری که در بورس کالا دارد و در نهایت، نرخ دلار آزاد در بازار مقاطع، مهم به شمار می‌روند. هر پالس مثبتی که از مذاکرات و شرایط سیاسی داخلی – خارجی دریافت شود، خود عاملی برای ریزش دلار و در نتیجه ریزش قیمت آهن آلات ۱۴۰۱ است. در ادامه، سعی داریم با توجه به شرایط کشور و عوامل موثر، پیش بینی قیمت آهن در سال آینده را انجام دهیم.

بودجه و پیش بینی قیمت آهن آلات در سال ۱۴۰۱

با توجه به بودجه تعیین شده برای فولاد در سال ۱۴۰۱ و سیاست‌های دولت برای این سال، می‌توان چنین گفت که به نظر نمی‌رسد تا پایان شهریور تورم شدیدی داشته باشیم و افزایش قیمت‌ها نیز با شیبی ملایم همراه باشد. در حقیقت، دولت با سیاست انقباضی در نظر دارد تورم را کاهش دهد و کالاهای مختلف از جمله مقاطع فولادی در این سال، افزایش قیمت شدید نخواهند داشت. میلگرد، تیرآهن و قیمت ورق در سال ۱۴۰۱، با این اوصاف، کمتر تحت تاثیر قیمت‌های جهانی خواهد بود و هیجانات دلار آن‌چنان تاثیری بر آن نخواهد گذاشت.

البته، باید در نظر داشته باشیم که با توجه به تورم فعلی در کشور، نمی‌توان انتظار کاهش‌های عجیب و غریب داشت. پیش بینی قیمت آهن ۱۴۰۱ در حال حاضر وابسته به خبرهای برجام و مذاکرات و … است. بودجه فولاد در سال ۱۴۰۱ نیز وابستگی بالایی به این اخبار دارد. در نتیجه، باید حتما این موارد در نظر گرفته شوند. بدون در نظر گرفتن این عوامل تا پایان سال، تورم ۱۰ درصدی و قیمت دلار ۳۳ هزارتومانی انتظار می‌رود که البته ممکن است به صورت هیجانی به ۳۵ هزار تومان نیز برسد. قیمت فولاد در بلندمدت حتما روندی صعودی دارد اما این افزایش قیمت، با شیبی آرام پیش بینی می‌شود.

قیمت میلگرد ۱۴۰۱

قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۱ با اثرپذیری از صنایع وابسته‌ای چون صنعت ساختمان‌سازی و تحت تاثیر قیمت سنگ آهن جهانی و قیمت مقاطع بورس کالا، با شیبی ملایم افزایش خواهد یافت. امید است، این مقطع با وجود سیاست‌های انقباضی بودجه، کمتر تحت تاثیر قیمت دلار باشد. شایان ذکر است، تغییرات قیمت این مقطع بر قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱ اثر خواهد گذاشت.

قیمت تیر آهن ۱۴۰۱

قیمت تیرآهن هم مانند میلگرد، نوسانات بالایی در سال گذشته داشته و احتمالا در سال آینده نیز با چنین نوساناتی جلو خواهد رفت. به طور کلی ممکن است در یک هفته، قیمت‌ها هم با صعود و هم با کاهش روبرو شوند. برای پیش بینی قیمت آهن آلات و تیرآهن نیز همانند قیمت میلگرد، انتظار روندی با شیب ملایم داریم. قیمت نبشی و قیمت ناودانی ۱۴۰۱ نیز همینگونه پیش بینی می‌شود.

قیمت ورق ۱۴۰۱

قیمت ورق فولادی در سال ۱۴۰۱ به عنوان یک ماده ورودی به بسیاری از صنایع، وابسته به عرضه در کارخانه‌های تولیدکننده چون فولاد مبارکه، کارخانه اکسین، کاویان و … است. به عنوان مثال، عرضه ورق بر قیمت ورق گالوانیزه ۱۴۰۱ اثر می‌گذارد. همچنین، صنعت خودرو سازی به دلیل وابستگی به ورق فولادی، رابطه‌ای دو سویه با فولاد دارد. قیمت ورق روغنی ۱۴۰۱ را می‌توان تحت تاثیر این صنعت نیز دانست.

قیمت استیل در سال ۱۴۰۱

انواع ورق استیل و مقاطع استیل، از جمله کالاهای وارداتی به کشور محسوب می‌شوند. از این‌رو ناگزیر هستیم قیمت استیل در سال ۱۴۰۱ را متاثر از بازارهای جهانی، نرخ ارز و سیاست‌های خارجی بدانیم. در صورتی که واردات به کشور کم باشد، با ثابت بودن تقاضا، افزایش قیمت مقاطع استیل در سال آینده را شاهد خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *