اطلاعات عمومی, شیرآلات صنعتی, مقاله

شیر کروی یا گلوب ولو | فروش انواع گلوب ولو

فروش انواع گلوب ولو

شیر کروی یا گلوب ولو | فروش انواع گلوب ولو

شیر کروی یا گلوب ولو

فروش انواع گلوب ولو 🌟 گلوب ولو (Globe valve) یا شیر کروی را میتوان بعنوان یک شیر صنعتی با حرکت خطی معرفی کرد که جهت توقف، تنظیم و شروع جریان سیال بکار میرود. دیسک قسمت مسدود کننده این شیر بوده و می تواند مسیر جریان را بسته و یا از مسیر جریان به شکل کامل خارج شود. لازم به ذکر است در هنگام باز و بسته شدن سوپاپ این گلوب ولو، دیسک آن بصورت عمودی حرکت می کند. با این حرکت فضای بین رینگ نشیمنگاه و دیسک به شکل حلقه درآمده که با بسته شدن شیر کم کم بسته شده و شاخصه پرتابی شیر را جهت تنظیم جریان مورد نیاز فراهم میکند. به جهت تماس زاویه ای خوب بین حلقه نشیمنگاه و دیسک، نشتی شیر کروی نسبت به شیر دروازه ای کمتر است که باعث مهر و موم محکمتر بین دیسک و نشیمنگاه شیر میشود.

 

فروش انواع گلوب ولو

تماس با واحد فروش (واتساپ)

در عکس زیر جهت جریان در شیر و قسمتی از مقطع برش خورده از دیاگرام شیر کروی را میبینید.

 

گلوب ولو

شیرهای گلوب ولو را میتوان به شکلی نصب کرد که دیسک آن در مقابل یا در جهت جریان سیال قرار گیرد. وقتی دیسک شیر در جهت جریان بسته شود، انرژی سیال آن به بسته شدن شیر کمک میکند. این موضوع در مواردی مثل تخلیه سریع که در سیستم های پرس هیدرولیک دیده میشود استفاده می شود. وقتی در جهت مخالف جریان دیسک را ببندید، انرژی سیال جنبشی آن مانع از بسته شدن شده و البته به باز شدن شیر هم کمک میکند.

قطعات تشکیل دهنده شیر کروی (گلوب ولو)

در تصویر زیر قسمت های مختلف گلوب ولو مثل بدنه، دیسک، نشینمگاه، ساقه و غیره را مشاهده میکنید.

 

گلوب ولو

انواع دیسک های گلوب ولو

شیرهای کروی براساس نوع دیسک به مدل های زیر تقسیم میشوند:

دیسک بال ولو یا توپی

از این شیر برای توقف و شروع جریان استفاده شده و میتواند جریان را پرتاب کرده و در سیستم های کم فشار با حرارت پایین بکار میرود.

دیسک نیدل یا سوزنی

حرکت بهتر این دیسک به جهت طراحی بهتر آن در مقایسه با دیسک های ترکیبی یا توپیست. در دیسک نیدل تنوع بیشتری از دیسک هایی با پلاگین ضخیم و طولانی جهت جریان های مختلف وجود دارد.

دیسک توپی

دیسک کامپوزیتی

در طراحی این دیسک از یک رینگ حلقه سخت و غیر فلزی برای رسیدن به خاموشی بهتر استفاده میشود.

 

فروش انواع گلوب ولو

تماس با واحد فروش (واتساپ)

 

انواع شیرهای کروی بر اساس بدنه

شیر زاویه دار یا ANGLE PATTERN GLOBE VALVE

این شیر بدون بکارگیری جوش لوله اضافی و بازویی جهت گردش را بصورت 90 درجه ای چرخانده و باعث باز شدن دیسک در مقابل جریان سیال میشود. بیشترین کاربرد شیر زاویه ای زمانیست که جریان سیال بصورت پالسی و یا دوره ای از شیر عبور داده میشود.

شیرY یا WYE PATTERN GLOBE VALVES DESIGN

در شیرهای نوع Z مشکل افت فشار وجود دارد به همین دلیل طراحی شیر Y راه حلی برای رفع این مشکل میباشد.در شیر نوع Y ساقه در و نشیمنگاه در زاویه 45 درجه ای تا محور لوله قرار میگیرد. این شیرها از عمر بالایی برخوردار بوده و در حالتی که افت فشار زیاد است مورد استفاده قرار میگیرد.

شیر Z یا TEE PATTERN GLOBE VALVE

قسمت Z شکل این شیر در بدنه گلوب ولو قرار گرفته و نشیمنگاه را دربر میگیرد. دیسک و ساقه آن بعلت چیدمان افقی نشیمن بصورت عمود برمحور لوله حرکت کرده و باعث از بین رفتن فشار بالا میشود. از شیر نوع Z در قسمتی که افت فشار در آن اهمیتی نداشته باشد بکار میرود.

کاربرد شیرهای گلوب ولو

در سیستم هایی که کنترل جریان و عدم نشتی مهم میباشد از شیرهای گلاب ولو استفاده میشود. شیرهایی که فشار بالا را تحمل میکنند برای اطمینان از محکم بودن و عدم نشتی استفاده میشود وگرنه از شیرهای دریچه ای جهت تخلیه استفاده میگردد. شیر گلوب ولو در خدماتی که در آن افت فشار اهمیتی ندارد مثل مواد شیمیایی، مواد خوراکی، هوا، روغن و… محل استفاده است.
این شیر جهت کنترل اتوماتیک نیز استفاده میشود. در این شکل ساقه دریچه بجای نخ پیچیده ساقه صافی بوده و دریچه شیر در جهت باز و بسته بودن با بلند کردن اکچویتور یا عملگر مکانیکی انجام میشود.

مزایای شیرهای کروی یا گلوب ولو

به راحتی تعمیر میشود
برای عملکرد مکرر و مداوم مناسب است
جریان سیال بالا بدرستی نگهداری میشود
توسط یک محرک اتوماتیک مدیریت می شود
قطع و وصل بهتر در مقایسه با شیر دروازه ای
به جهت كوتاه بودن طول stroke در مقایسه با شیر دروازه ای از عملکرد سریعتری برخوردار است

 

فروش انواع گلوب ولو

تماس با واحد فروش (واتساپ)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *