لوله های فولادی, مقاله

انواع لوله کشی آتش نشانی

لوله کشی آتش نشانی، یکی از اصلی ترین و مهمترین بخش های لوله کشی ساختمان می باشد. زیرا در صورت وقوع آتش سوزی این سیستم توانایی مقابله با آن را دارد.

هرچند که ممکن است تا آخر عمر مفید یک ساختمان چنین اتفاقی رخ ندهد ولی برای احتیاط می بایست در انجام لوله کشی آتش نشانی دقت فراوان نمود و حتما آن را به بهترین شیوه انجام داد.

آغاز لوله کشی آتش نشانی

موتورخانه مکانی است که لوله کشی آتش نشانی ساختمان از آنجا شروع می شود. در کنار تمامی ادواتی که در داخل موتورخانه قرار دارد بوستر پمپ های مخصوصی جهت پمپ کردن آب آتش نشانی کار شده است و رایزر اصلی لوله کشی آتش نشانی نیز از این بوستر پمپ ها خارج می شود.

رایزر خارج شده از موتورخانه به صورت عمودی بالا رفته و تا آخرین طبقه ساختمان کشیده می شود و به تناسب در هرطبقه و هر بخش از رایزر انشعاب گرفته می شود و ادامه لوله کشی آتش نشانی در سقف طبقات انجام می شود.

لوله کشی آتش نسانی

انواع لوله کشی آب آتش نشانی

لوله کشی آتش نشانی بسته به روش مورد استفاده در اطفای حریق انواع متفاوتی دارد. اطفای حریق به طور کلی به سه روش انجام می شود. هر کدام از این موارد برای شرایط خاصی در نظر گرفته شده اند و اقلام موردنیاز آنها خاص روش خود می باشد ولی هدف هر سه سیستم یکسان و در نهایت خاموش کردن آتش می باشد.

لوله کشی آتش نشانی به روش رایزر تر

در این سیستم همانطور که از نام آن پیدا می باشد، آب همیشه در لوله ها جریان دارد. این سیستم از منبع آب ساختمان تغذیه شده و به آب شهری متصل می باشد.

به همین جهت همیشه آب در لوله ها وجود داشته و با باز کردن شیر ورودی به جعبه آتش نشانی و نازل سر لوله، جریان می یابد.

جریان آب در این سیستم از پایین ترین طبقه ساختمان (موتور خانه) و یا طبقه بالای ساختمان (پشت بام)، آغاز شده وبه فایر باکس یا همان جعبه آتش نشانی وارد می شود. معمولاً از خروجی پایین جعبه آتشنشانی برای سیستم تر استفاده می شود.

به طور کلی برای اجرای این سیستم آبرسانی به شیر پروانه ای قطع کن، فلوسوئیچ، گیج فشار آب، شیر سه حالته، اسپرینکلر و کپ (درپوش) نیاز هست.

لوله کشی آتش نشانی به روش خشک

این نوع لوله کشی آتش نشانی دارای لوله های خشک می‌باشد و آبی در آن وجود ندارد. منبع آب مورد نیاز در لوله کشی این سیستم‌ها و یا قرقره آتش نشانی، از منابع آب ساختمان تأمین نمی‌شود.

در زمان آتش‌سوزی با اتصال شلنگ‌های ماشین آتش نشانی به شیر ورودی درب، آب سیستم تأمین شده و آب از طریق انشعابات وارد طبقات مختلف ساختمان می‌شود.

در دو طرف جعبه آتش نشانی 4 سوراخ در بالا و پایین جعبه وجود دارد، معمولاً سوراخ بالا مربوط به لوله کشی آتش نشانی خشک می‌باشد. در این روش نیازی به استفاده از شیر پروانه ای قطع نمی باشد و همچنین بجای استفاده از فلوسوئیچ می بایست از پرشرسوییچ استفاده کرد.

لوله کشی آتش نشانی به روش ترکیبی (خشک و تر)

همانطور که از اسم این روش سیستم آبرسانی می توان حدس زد، این روش آب رسانی ترکیبی از سیستم های لوله کشی تر و خشک است و به صورت همزمان می تواند از هر دو سیستم آتش نشانی استفاده کند.

مزیت استفاده از این نمونه لوله کشی آتش نشانی این است که شما می توانید برای اطفاء حریق آتش سوزی های کوچک از سیستم آب رسانی تر و برای آتش سوزی های بزرگ از سیستم آب رسانی خشک که فشار و دبی بالاتری دارد استفاده کنید.

در ساختمان های بزرگ که از این سیستم آب رسانی استفاده می شود برای جبران افت فشاری که ممکن است در اثر ارتفاع بوجود بیاید باید یک سیستم پمپ خودکار برای سیستم آب رسانی جعبه های آتش نشانی در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *