اتصالات, مقاله

انواع شیر فلکه های صنعتی و کاربرد آن‌ها در لوله کشی

انواع شیر فلکه های صنعتی

شیر فلکه­ ی های صنعتی به انواع شیرفلکه آلومینیومی، شیرفلکه پلیمری، شیرفلکه چدنی تقسیم بندی می­‌شوند. شیرفلکه‌های صنعتی را می‌توان به انواع شیرفلکه مکانیکی باتنظیم اتومات یا تنظیم دستی و برقی و مکانیکی تقسیم بندی کرد.

کاربرد شیرفلکه این است که در سیستم لوله کشی به منظور توقف و کنترل جریان سیال از شیرفلکه­‌های صنعتی استفاده می­‌شود. کنترل جریان، کنترل سرعت خنک شدن سیال در شبکه‌های خنک کننده و تنظیم دما، تغییر مسیر جریان از خطی به خط دیگر، محدود کردن جریان برای بالانس سیستم، جلوگیری از جریان معکوس از کاربردهای شیرفلکه­‌های صنعتی است. هنگامی که قصد خرید و انتخاب شیر فلکه‌های یک شبکه­‌ی لوله کشی صنعتی را دارید باید بدانید که قصد دارید به صورت کوتاه مدت یا بلندمدت از شیرفلکه استفاده کنید و با در نظر گرفتن کاربرد و نیازتان شیرآلات و شیرفلکه مناسب را انتخاب کنید.

عواملی که در انتخاب شیرفلکه و شیرآلات مناسب تأثیر می­گذارند، عبارتند از:هزینه­‌ی نگهداری از سیستم، بودجه­‌ی مورد نیاز، نوع سیال جاری در شبکه، اندازه‌­ی خط لوله کشی.

پرکاربردترین شیر فلکه­‌ها در لوله کشی صنعتی عبارتند از:

 

شیر فلکه توپی (Ball Valve)

از رایج­ترین و پرکاربردترین انواع شیرفلکه، شیرفلکه توپی است که از این نوع شیرفلکه برای کنترل جریان مایعات در سیستم لوله کشی صنعتی استفاده می­‌شود. شیرفلکه­‌ی یک کره‌­ی توخالی دارد که در دیواره­‌ی آن حفره‌ه­ای دایره ­ای قرار گرفته است. هنگامی که شیرفلکه در موقعیت باز قرار دارد، حفره در راستای لوله قرار گرفته و جلوی عبور مایع را می­گیرد. وقتی شیرفلکه در موقعیت بسته قرار می­گیرد، کره 90 درجه چرخیده و جریان قطع می‌شود.

شیر فلکه Ball Valve

شیر فلکه کشویی (Gate Valve)

شیر فلکه­‌ی کشویی دارای کشویی است که وقتی جریان کاهش پیدا می­‌کند، جریان را قطع می­‌کند. این نوع از شیرفلکه برای دو حالت باز و بسته مناسب است و  کشویی دارد که هنگام پایین آمدن جریان را قطع می‌کند. شیر فلکه کشویی معمولاً وقتی فرکانس کارکرد پایین است مورد استفاده قرار می­ گیرد.

شیر فلکه کشویی فیدار پترولیوم

شیر فلکه یکطرفه (Check Valve)

در لوله کشی صنعتی از شیرفلکه­‌های یکطرفه به منظور ممانعت از وقوع حادثه استفاده می­‌شود، چون این نوع شیرفلکه اجازه­‌ی بازگشت را به سیالات نمی‌­دهد و مانع ایجاد جریان معکوس می­‌شود. وقتی که سیال رو به جلو در جریان است، شیرفلکه باز است، اما با تغییر جهت جریان شیرفکه به صورت یکطرفه بسته می­‌شود.

شیر فلکه پروانه‌ای (Butterfly Valve)

برخلاف برخی از شیر فلکه­‌های دیگر، شیرفلکه پروانه­‌ای برای کنترل جریان بدون توقف کامل آن مورد استفاده قرار می­‌گیرد. در این نوع شیرفلکه یک دیسک می ­تواند در جهت عقربه­‌های ساعت یا خلاف آن دوران پیدا کند تا جریان افزایش و کاهش پیدا کند. باتوجه به جریان مورد نظر، دیسک می‌تواند عمود بر جریان، موازی آن یا بین این دو حالت قرار بگیرد. لازم به ذکر است که این نوع از شیرفلکه­‌ها یعنی شیرفلکه پروانه‌ای ارزانتر و پرکاربردتر از انواع دیگر شیرفلکه است .

استفاده از این نوع شیر برای موتورخانه­‌های ساختمانی و صنعتی پیشنهاد می­‌شود. در موتورخانه چون جریان آب با دمای زیاد است از این نوع شیرفلکه استفاده می­‌شود. البته، این نوع شیرفلکه نسبت به شیرفلکه کشویی فضای کمتری را می­‌گیرد و همانطور که گفتیم هزینه­ کمتری نیز دارد.

شیرفلکه پروانه فیدار پترولیوم

شیر فلکه دیافراگمی (Diaphragm Valve)

شیرفلکه‌­ی دیافگرامی یک دیافگرام دارد که با بالا و پایین رفتن جریان را کنترل و تنظیم می­‌کند. کابرد این نوع شیرفلکه این است که از آن در لوله کشی صنعتی برای عبور سیالات حاوی ذرات جامد استفاده می­‌شود. این شیرفلکه هزینه­‌ی بیشتر دارد ولی در ازای قیمت بالا، در کنترل جریان دقت بیشتری دارد.

شیرفلکه‌های کروی ( GLOBE VALVES)

از شیرفلکه کروی می­توان به منظور کنترل کردن و تنظیم جریان سیالات استفاده کرد. در شیرفلکه­‌ی کروی، زاویه ­ای 90 درجه بین ورودی و خروجی شیرفلکه وجود دارد. شیرفلکه ­ی کروی افت فشار کمتری ایجاد می‌­کند. این نوع از شیرفلکه­‌ها وقت کمتری برای نصب احتیاج دارند. همچنین، شیرهای کروی کمتر دچار فرسودگی می­ شوند و افت فشار در این نوع شیرها بیشتر است.

شیرهای سوزنی (Needle Valves)

شیرهای سوزنی شبیه به شیرهای کروی هستند. کنترل جریان سال در لوله­‌های باریک از طریق این شیرهای سوزنی امکان پذیر است. دیسک شیرهای سوزنی از میله­‌ی نازک مخروطی شکلی تشکیل شده که از داخل سوراخ مدور صفحه عبور کرده و  باعث محدود شدن جریان حرکت سیال می­‌شوند. انواع شیرهای سوزنی عبارتند از: شیرهای سوزنی  نرمال يا استاندارد- شیرهای سوزنی رینگ پره‌ای- شیرهای سوزنی با سیلندر سوراخ دار.

شیر سه راهه دستی (Cross Globe Valves)

شیر سه راهه دستی می­‌تواند دو راه را به هم مرتبط کند. کاربرد این نوع شیرها٬ کنترل درجه حرارت سیال است.

شیرشلنگی ( Hose Valve )

یکی از انواع شیرفلکه است که برای آبیاری فضای سبز استفاده می­‌شود.

شیرهای دیسکی

شیرهای دیسکی از انواع شیرآلات خانگی مدرن است. اهرمی روی بدنه‌­ی استوانه‌ای شکل و پهن این نوع شیرها قرار گرفته است. ترکیب شیرو آب و سرد با استفاده از کارتریج تعادلی که درون شیر قرار دارد، از کاربردهای این نوع از شیرآلات است. فشار آب به خوبی کنترل می­‌شود و کیفیت بسیار بالایی نیز دارند.

شیرهای فشاری

انواع شیر فلکه و کاربردهای آن در قدیم بیشتر استفاده می­‌شدند. این نوع شیرآلات واشر دارند و ارزان قیمت نیز هستند. برای قطع و وصل کردن جریان آب در این شیرآلات باید فشار بیشتری اِعمال کنید. همچنین، شیرآلات فشاری دارای دو اهرم هستند که آب سرد و گرم را با هم ترکیب می­‌کنند. امروزه بجای استفاده از این نوع شیرآلات از شیرهای مدرن استفاده می­‌کنند.

شیرهای کارتریجی

شیرآلات کارتریجی شبیه شیرآلات فشاری هستند و دو اهرم دارند. فقط شیرهای کارتریجی واشر ندارند. شیرآلات کارتریجی و فشاری باهم تفاوت نیز دارند. باچرخاندن اهرم در شیرالات کارتریجی می­‌توان جریان آب را قطع و وصل کرد.

شیرهای لمسی

شیرهای آب لمسی نوعی سنسور حرکتی دارد که شما می­‌توانید دست خود را روی سنسور حرکت دهید تا آب از شیر خارج شود. شما می­‌توانید شیرآلات لمسی را برای حمام و آشپزخانه استفاده کنید. این شیرآلات علاوه بر ظاهر زیبایی که دارند به تنظیم بهتر دمای آب نیز کمک می­‌کنند.

نکته آخر

در انتخاب شیرفلکه‌­های مناسب دقت کنید چون انتخاب شیرفلکه اهمیت زیادی دارد. اگر قصد خرید شیرفلکه را دارید می توانید آنرا از شرکت فیدار پترولیوم خاورمیانه با کیفیتی عالی و قیمتی مناسب تهیه نمایید. بدین منظور پیشنهاد میکنیم وارد صفحه انواع شیر فلکه صنعتی ما شده و شیرفلکه مناسب خود را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *